چه باید کرد؟

  1. آگاهی‌تان را بالا ببرید. هزاران نوع باکتری و ویروس قابل انتقال از رابطه‌ی جنسی‌ شناخته شده است و هر سال به تعداد این عفونت‌ها اضافه می‌شود. آگاهی‌ از وجود این عفونت‌ها و روش‌های پیشگیری و درمان نخستین قدم در راه سلامت جنسی‌ است. پس اطلاعات خود را به‌روز کنید و روش‌های درمان و داروهای جدید را بشناسید.
  2. از صحبت با شریک جنسی‌تان در مورد بیماری‌های مقاربتی نهراسید. پیش از رابطه‌ی جنسی‌ در مورد سلامت جنسی‌، سابقه‌ی بیماری و راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی با شریک جنسی‌تان صحبت کنید. چراکه سابقه‌ی بیماری و سلامت جنسی‌ او آینده‌ی جنسی‌ شما خواهد بود.
  3. در رابطه‌ی جنسی‌ وفادار باشید و در انتخاب شریکی که متقابلاً وفادار است حساسیت به خرج دهید. هر رابطه‌ی جدید با فردی جدید احتمال انتقال بیماری را افزایش می‌دهد. از ارتباط با بیش از یک شریک جنسی‌ و به‌خصوص ارتباط با افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند یا کارگران جنسی‌ بپرهیزید.
  4. آزمایش بدهید. از طریق تست سالیانه و آزمایش بلافاصله بعد از رابطه‌ی جنسی پرخطر از سلامت جنسی‌ خود آگاه شوید. بسیاری از بیماری‌های مقاربتی علائم بیرونی ندارند و فقط از طریق آزمایش قابل تشخیص‌اند. از پزشک خود بخواهید که این آزمایش‌ها را تجویز کند.
  5. از کاندوم استفاده کنید. استفاده‌ی صحیح و مستمر از کاندوم در تمام انواع رابطه‌ی جنسی خطر انتقال بیماری‌های مقاربتی را از بین می‌برد یا کاهش می‌دهد.
  6. واکسن بزنید. واکسن HPV و هپاتیت B بهترین، ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه پیشگیری از این بیماری‌هاست.
  7. درمان کنید. بسیاری از بیماری‌های مقاربتی به‌سادگی‌ قابل درمان‌اند. بیماری‌های مقاربتی درمان‌نشده می‌توانند باعث نازایی، سرطان یا ابتلا به انواع بیش‌تر بیماری‌های مقاربتی شوند.
  8. از برقراری رابطه‌ی جنسی تحت‌تأثیر الکل و مواد مخدر اجتناب کنید. رابطه‌ی جنسی تحت‌تأثیر هر عامل بیرونی، که سطح هوشیاری شما را پایین می‌آورد، به‌معنای رابطه‌ی جنسی پرخطر است.
  9. پیش از بارداری و در حین بارداری از سلامت جنسی‌ خود آگاه شوید. بسیاری از بیماری‌های مقاربتی از مادر به نوزاد منتقل می‌شوند و سلامت نوزاد را به خطر می‌‌اندازند.